SPACE NETWORK NEWS : News

Culture

פסטיבל ישראל ה- 62 בירושלים - חוויה מהנה ומרתקת כרגיל. המלצה לשני מופעים

  • By Editorיצחק רביחיא
  • 08 10
  • 2023

בפסטיבל ישראל המתקיים בימים אלה בשלושה מתחמים ברחבי ירושלים, גן העצמאות, תיאטרון י-ם וברחבי קמפוס ירושלים לאמנויות משתתפים אומנים חדשים רבים וכוכבות גדולות מהעולם: גורו הפודקאסטים איירה גלאס; נטע ברזילי; הכוריאוגרפית אליס ריפול מברזיל; יוצרת התיאטרון לולה אריאס והכוריאוגרפית מרינה אוטרו מארגנטינה, יחד עם הקבוצות והאנסמבלים שלהן

לצידם משתתפים יוצרים ויוצרות מקומיים שיציגו בבכורה בפסטיבל עבודות מקור ובהם: נטע וינר, קורין קיציס, מארק אליהו, אקו, סמיון אלקסנדרובסקי, מאיה קוסובר וניר גורלי, שי צברי, יענקל'ה רוטבליט, ריטה, אתגר קרת, גלי עטרי, יסמין מועלם, קולקטיב האמנים החיפאי Broken Fingaz, אלי לוזון, איתמר שמשוני, אופיר יודילביץ' ורבים נוספים.

 

הפסטיבל השנה היה מגוון ומסעיר, מרתק ומחדש כמדי שנה וכלל שלל מופעים מיוחדים שעל שניים מהם אתעכב בהמשך -  MINEFIELD - עבודת הדוקו-תיאטרון המצליחה של היוצרת הארגנטינאית לולה אריאס המפגישה אויבים לשעבר לסיור רב-ערוצי בנבכי הזיכרון שלהם  וסיפורים חצי אפויים על האמא המתה שלי- הגורו של עולם הפודקאסטים, איירה גלאס, ואתגר קרת עושים בית ספר לסטוריטלינג.

 

 אך חשוב להזכיר גם את Fuck Me - עבודה של אחת היוצרות הבולטות והמסקרנות בעולם המחול -אליס ריפול הברזילאית, את LAVAGEM - מופע אנרגטי, סוחף ומלא תשוקה כמו גם את הפודקאסט האהוב "שיר אחד" בעיבוד בימתי מיוחד לפסטיבל, את יאמא  של נטע וינר, לאב מי טנדר ועוד.

 

אהבתי מאוד גם את לוחמות ולוחמים אמנויות הלחימה שהתארחו בזירות שנבנו במיוחד ברחבת תיאטרון ירושלים ובקמפוס ירושלים לאמנויות. קרדיט מגיע למנכ"ל המוכשר אייל שר ולמנהלים האומנותיים איתי מאוטנר ומיכל ואעקנין . 

 

פסטיבל ישראל 2023 ביקש השנה להתמקד בשתי מילים- אומנות ולחימה. להניח אותן במרכז, על הבמות, במרחב הציבורי, בדימויים הגרפיים, בטקסטים שנכתבים. להעלות אותן כשאלה, כהצעה, כנקודת קונפליקט. להתבונן בסקרנות בנעשה סביבן.

המופע  MINEFIELD – שדה מוקשים הוא יצירה דוקו-תיאטרלית שאוספת אויבים ותיקים לתוך סיפור חדש. המופע יעלה גם היום, חמישי בשעה 21:00 וגם מחר, 11 באוגוסט בשעה 11:00 בסטודיו למשחק ניסן נתיב ירושלים.

 

עבודת הדוקו-תיאטרון המצליחה של היוצרת הארגנטינאית לולה אריאס מפגישה אויבים לשעבר לסיור רב-ערוצי בנבכי הזיכרון שלהם. ארבעים שנה אחרי הניצחון הבריטי על צבאות החונטה במלחמת פוקלנד, הזיכרונות והחוויות של מי שלקחו חלק בקרבות עומדים למבחן הזמן, ונקשרים לסיפור מרובד ואנושי.

 

 המטען הקשה מפורק בעדינות ובחוכמה על הבמה, והופך כמעט לספקטקל. מסכי וידיאו, להקת רוק, הומור ודרמה מתרגמים את המלחמה לחוויה מעוררת מחשבה. שלושים שנה אחרי החיילים של אז הם היום מורה לצרכים מיוחדים, מוביל של להקת מחווה לביטלס, פסיכולוג, עורך דין פלילי, מאבטח ואלוף טריאתלון. הקשר היחיד שמתקיים ביניהם הוא נשיאת העול שהותיר זיכרון המלחמה על הלוחם. למה היא הפכה אותו - לגיבור, לקורבן, למשוגע? אילו סימנים מותירה המלחמה אחרי ששוככים הקרבות?

אהבתי מאוד את צוות השחקנים המיומן הבריטי והארגנטיני שהתאמנו במשך חודשים ויחדיו מציגים מופע מהוקצע ומרתק בכישרון רב ועם הרבה רגש.

 

מופע נוסף מרתק בפסטיבל הוא סיפורים חצי אפויים על האמא המתה שלי שיעלה הערב, חמישי, 10 באוגוסט בשעה 17:30 ובשעה 21:00 בבית העם.

 

איירה גלאס ואתגר קרת עושים בית ספר לסטוריטלינג. איירה גלאס, הגורו של עולם הפודקאסטים, ואתגר קרת, סופר וכותב בעל שם עולמי, משלבים כישרונות לערב של סיפורים מטלטלים ומצחיקים.

 

אתגר קרת כתב כמעט על כל נושא שבעולם, על כל דבר בחייו, ונחשב תמיד כמי שכותב פנטזיה. קרת עצמו לא הצליח להבין איך מצא את עצמו במגירה הזו, מפני שאצלו בראש ככה נקראה והתפענחה המציאות.

 

 

 

רק נושא אחד מעולם לא נכנס לסיפורים שלו - אימו. שנים אחרי מותה, כשהוא כבר סופר בעל שם עולמי, ניסה אתגר קרת לכתוב סיפורים עליה, לא הצליח למצוא להם סופים, ולמעשה יצר ערימה גדולה של סיפורים חצי אפויים. במפגש עם איירה גלאס הצליח אתגר לזהות את אימו בתור המעיין הפנטסטי שבבסיס הסיפורים שלו - אשה פנטסטית, שחיה מציאות פנטסטית, וסיפרה סיפורים פנטסטיים לגמרי ואמיתיים לחלוטין. אורנה קרת הייתה זו שהפכה עבור בנה את הלא ייאמן לריאליזם מרתק.

 "עבדתי עם הרבה אוספים של סיפורים במהלך העשורים של תכנית הרדיו שלי" מספר גלאס, "אבל זה אחד המרתקים והמהנים מכולם. לעבוד על האוסף הזה הייתה זכות יוצאת דופן ומשמחת במיוחד. הם יפהפיים, וזה עונג מיוחד להציג אותם לצידו של אתגר". נסו ותיהנו

 

 

 

Life Information more +

Tourism from SNN more +